بخیه جذبی چیست؟

بخیه جذبی چیست؟

بخیه جذبی چیست؟

آشنایی با بخیه جذبی

اگر شما هم قصد عمل جراحی بینی را داشته باشد شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که بخیه جذبی چیست؟ و جراح شما پس از عمل جراحی از چه نوع بخیه ای برای بینی شما استفاده می کند؟ بخیه برای بستن برش های ایجاد شده بر روی پوست بینی استفاده می شوند و بر اساس عمق برش هایی که ایجاد شده نوع و روش بخیه توسط جراح انتخاب می شود. از بخیه جذبی برای اینکه بافت بینی در جای خود ثابت بماند استفاده می شود.

جای بخیه بعد از جراحی بینی

می توان گفت هیچ جراحی و یا عملی در دنیا نیست که از خود جای بخیه و زخم به جا نگذارد. بهمین دلیل اکثر افرادی که اقدام به عمل جراحی بینی می کنند یکی از نگرانی هایی که دارند باقی ماندن جای بخیه بعد از جراحی بینی است.

هر زمان زخمی عمیق و یا آسیبی به پوست بدن وارد شود، بدن بطور طبیعی واکنش نشان داده و برای بهبود آن بافت جدید بر روی زخم را ایجاد می کند تا دوطرف پوست بهم جوش بخورد. جالب است بدانید که ابتدا یک بافت محافظتی موقت ایجاد می شود و با گذشت زمان جای خود را به بافت جدید و دائمی میدهد.
در ابتدای کار محل زخم سوزناک همراه با خارش است و رنگ آن قرمز رنگ است و پس از گذشت زمان به مرور بافت جدید غالب شده و محل زخم شبیه پوست اطراف خواهد شد. این احتمال نادر نیز وجود دارد بدن در محل زخم بیش از اندازه بافت جدید تولید کند که همین موضوع می تواند روند بهبود پس از عمل بینی را با مشکل مواجه نماید که جای نگرانی نیست و در این مورد باید با پزشک جراح خود مساله را در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کند.

دکتر اصغر معمارزاده جراح بینی اصفهان را در اینستاگرام  دنبال کنید

البته بطور طبیعی همواره هر نوع عمل جراحی مقداری جای بخیه را بهمراه خواهد داشت ولی این جای بخیه میبایست به نحوی باشد. که بر زیبایی شما تاثیرگذار نباشد هرچند که ممکن است عواملی وجود داشته باشد. بر جای بخیه تاثیرگذار باشد مثلا جراح ممکن است جایی برش روی بینی را با دقت نزده باشد و شکاف عمیق تری ایجاد شود.  زمان بیشتری برای بهبود آن نیاز باشد و یا عوامل بیرونی نیز شامل حساسیت های پوستی، عفونت بینی پس از عمل، نور خورشید، سن بالای بیمار و مصرف مداوم دخانیات بر روی باقی ماندن جای بخیه نیز تاثیر دارند.

انواع بخیه در عمل بینی

در عمل بینی از دو نوع بخیه استفاده می شود. از بخیه جذبی (غیرکشیدنی) برای داخل بینی استفاده شده و همانطور که از نام آن پیداست چند هفته بعد از عمل جذب پوست شده و از بین می رود. همچنین از بخیه غیرجذبی (کشیدنی) برای بخیه های خارجی بینی استفاده می شود که این بخیه باید همیشه خشک و تمیز نگهداری شوند. بخیه های غیرجذبی معمولا ۵ تا ۷ روز پس از جراحی بینی زمانی که آتل برداشته می شود کشیده می شوند. در روش جراحی باز بینی از هر دو نوع بخیه جذبی داخل بینی و غیرجذبی خارج بینی استفاده می شود. اما در روش جراحی بسته با توجه به اینکه برش ها داخل بینی زده می شود از بخیه های جذبی استفاده می شود.

عوامل تشدید کننده جای بخیه بعد از عمل بینی

افتادن بخیه جذبی

جنس نخ بخیه بینی در افتادن گره بخیه های جذبی تاثیرگذار است این در حالی است. که بعضی از افراد فکر می کنند باید چند ماه صبر کنند تا بخیه ها جذب شوند در حالی که این تفکر اشتباه است و مدت زمان جذب بخیه جذبی حدودا ۳ الی ۴ هفته است.

همچنین در جراحی انحراف بینی هم در انتهای عمل، جراح بخیه هایی را در محل جراحی با استفاده از بخیه های جذبی استفاده می کند. شش روز بعد از عمل، پزشک بعضی از بخیه ها را برمی دارد و چسب می زند. همچنین با گذشت روز هشتم پزشک کلیه بخیه های استفاده شده را بر میدارد.

نحوه جذب بخیه جذبی

معمولا یک هفته پس از عمل بخیه های غیرجذبی یا کشیدنی برداشته می شوند. در صورتی که احساس می کنید هنوز داخل بینی شما بخیه وجود دارد آنها بخیه های جذبی هستند که نیاز به کشیده شدن ندارند. بخیه های جذبی پس از طی شدن حدود ۲ تا ۳ هفته خود به خود جذب شده و گره بخیه جدا خواهد شد.

در طی این مدت لازم است شما بطور مرتب روزانه بینی خود را با سرم شسشتو دهید و آن را تمیز نگه دارید. چون نخ بخیه بینی می تواند عاملی برای رشد میکروب ها باشد و ممکن است منجر به عفونت داخل بینی شود.

جنس نخ بخیه جذبی

نخ بخیه های جذبی از مواد طبیعی مانند کرومیک،پلین و یا کلاژن ساخته می شود. همچنین در نوع مصنوعی از موادی مانند پلی گلاکتین و یا ویکریل برای تولید آن استفاده می شود.


مطالب پیشنهادی:

انواع عمل بینی شکسته

مراقبت های بعد از عمل شکستگی بینی

علل انواع ورم بینی بعد از جراحی زیبایی


آمار بازدید سایت

  • 87
  • 25
  • 283
  • 801
  • 4,849
  • 104,012
  • 795,991
  • 818
  • خرداد ۲۸, ۱۴۰۳

لینک های پرکاربرد

جراح بینی اصفهان، دکتر اصغر معمارزاده

سامانه معرفی، نوبت دهی اینترنتی و اتوماسیون تحت وب کلینیک24

نرم افزار مطب و کلینیک پزشکی

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی

نرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسی

نرم افزار رادیولوژی و سونوگرافی

نرم افزار آزمایشگاه و ژنتیک

طراحی سایت پزشکی

بانک اطلاعاتی مراکز پزشکی

نوبت دهی تلفن گویا

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین جراح لثه اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر حسین برجیان

لیزر دندان اصفهان دکتر حسین برجیان

ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

درمان واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

بهترین متخصص پوست و مو اصفهان دکتر جویا

فوق تخصص سرطان زنان اصفهان دکتر فهیمه ثابت

دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر نجمه اخلاقی

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با البرز گروپ

خرید ملک در قبرس شمالی با البرز گروپ

مهاجرت به قبرس شمالی با البرز گروپ

اقامت قبرس شمالی با البرز گروپ

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر سید حمید رضویان
متخصص عصب کشی اصفهان دکتر سید حمید رضویان

جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین ایمپلنت اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر الناز مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر ندا مکانیک