تاثیر کم خونی در عمل بینی

تاثیر کم خونی در عمل بینی

تاثیر کم خونی در عمل بینی

میزان تاثیر کم خونی در عمل بینی

وقتی بحث از عمل‌های زیبایی می‌شود، درکنار آن خیلی پارامترهای دیگر نظیر تاثیر کم خونی در عمل بینی برای سلامتی مطرح می‌شود. که باید در نظر گرفته شود و حائز اهمیت است. عمل بینی از آن دسته عمل‌های زیبایی‌ست که امروزه در سراسر دنیا و به خصوص در ایران مورد توجه قرار گرفته‌ است. افراد زیادی حتی در صورتی که بینی آن‌ها مشکل خاصی مانند انحراف، قوز و مشکلات تنفسی که منشا آن ممکن است بخاطر مشکلی در بینی ایجاد شده‌ باشند را ندارند. صرفا بخاطر زیباتر شدن آن به دنبال این عمل می‌روند. همه افرادی که به دنبال عمل بینی هستند باید همه آزمایش‌های لازم قبل از آن را زیر نظر پزشک معالج خود انجام دهند و با صحت کامل و اطمینان این عمل را انجام دهند.

امروزه با پیشرفت علم و آسانتر شدن کارها با خیال راحت می‌توان عمل‌هایی که در گذشته شاید خیلی سخت بودند و ساعت‌ها طول می‌کشیدند، در زمان کوتاهی انجام داد و حتی درد کمتری کشید. لازمه اینکه بتوانیم جراحی بینی خوبی را انجام دهیم اول از همه اینست که پیش پزشکان خبره و کاربلد برویم و بعد از آن مراقبت های پس از عمل بینی و رعایت کردن آن بستگی دارد در این زمینه هرچه اطلاعات شما کامل‌تر باشد و پزشک معالج شما همه آزمایش‌های لازم قبل از عمل را انجام دهد و همچنین توصیه‌های لازم را به شما بکند کار برای شما ساده‌تر می‌شود و بدون نگرانی می‌توانید وضیعیت خود را بفهمید و تصمیم بگیرید.

علائم و نشانه‌های کم‌خونی

بسته به نوع کم‌خونی شما، ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنید. شایع‌ترین علائم همه کم‌خونی‌ها ضعف است.

دلایل بروز کم‌خونی

هر نوع کم‌خونی ناشی از علت‌های متفاوتی می‌تواند باشد. هرکدام از خفیف تا شدید متغیر است و گلبول‌های قرمز نقش مهمی در این بیماری دارند. در حالی‌که گلبول‌های سفید خون با عفونت مبارزه می‌کنند و پلاکت‌ها به لخته شدن خون کمک می‌کنند، گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را در تمام بدن شما حمل می‌کنند.

هموگلوبین یک پروتئین غنی از آهن است که در گلبولهای قرمز یافت می‌شود . همان چیزی است که باعث می‌شود گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را از ریه‌های شما گرفته و آن را به مکان‌هایی در سراسر بدن منتقل ‌کنند هموگلوبین است. هموگلوبین همچنین دی‌اکسیدکربن را از مناطق مختلف بدن شما می‌گیرد و آن را به سمت ریه‌های شما می‌آورد تا در هنگام بازدم ریه‌های شما آن را خارج کند.

مغز استخوان شما مسئولیت تولید گلبولهای فولات و B12 تولید می‌کند. با این حال ویتامین موادمغذی که از غذا دریافت می‌کنیم برای تولید هموگلوبین و گلبول‌های قرمز مورد نیاز است. اگر بدن شما فاقد این ویتامین‌ها و موادمغذی باشد می‌تواند باعث ایجاد کم‌خونی در شخص شود. علاوه بر نداشتن گلبولهای قرمز کافی ، اگر بدن شما از گلبولهای قرمز خلاص شود، می‌تواند باعث کم‌خونی شود و همچنین اگر خونریزی کنید بدن شما گلبولهای قرمز را سریعتر از حالتی که جایگزین شود، از دست می‌دهد.

تعریف کم‌خونی

کم‌خونی عارضه‌ای است که تعداد گلبول‌های قرمز یا هموگلوبین شما کمتر از حد طبیعی باشد. به عنوان شایعه‌ترین اختلال خونی، کم‌خونی اغلب با خستگی و ضعف همراه است. دلیل این امر این است که کم‌خونی هنگامی رخ می‌دهد که بدن شما دارای گلبول‌های قرمزخون کافی نباشد. گلبول‌های قرمز خون، اکسیژن را به بافت‌های بدن منتقل می‌کنند.

انواع مختلف کم‌خونی

علاوه بر کم‌خونی فقرآهن که شایع‌ترین نوع آن است، کم‌خونی آپلاستیک، کم‌خونی سلولی نیز وجود دارد. میدانیم که کم‌خونی بیماری مزمنی است و درمان آن با نوع و همچنین علت کم‌خونی تعیین می‌شود.

راهکارهای کاهش استرس قبل از عمل بینی

کم‌خونی آپلاستیک

کم‌خونی آپلاستیک نوعی اختلال خونی است که در آن مغز استخوان بدن سلول‌های خونی سالم کافی ایجاد نمی‌کند، به همین دلیل گاهی به نارسایی مغزاستخوان نیز منجر می‌شود. براساس اعلام مرکز ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه، این اختلال در مردان و زنان به طور مساوی تاثیر می‌گذارد و بیشتر آنها در بزرگسالان بین ۲۰ تا ۲۵ سال و همچنین افراد بالاس ۶۰سال مشاهده می‌شود. اغلب دقیقا مشخص نیست که چه چیزی باعث کم‌خونی آپلاستیک می‌شود ، اما تحقیقات نشان داده اکثر آنها اکتسابی یا ارثی است. با گذشت زمان ممکن است باعث ایجاد مشکلات شدید قلبی مانند ضربان قلب نامنظم، آنژین، بزرگ‌شدن قلب و نارسایی قلبی شود.

کم‌خونی سلولی

کم‌خونی سلولی سیکل یک اختلال خون ارثی است که هم با کمبود گلبول‌های قرمز خون سالم و هم با اپیزودهای دردناک بحران سلولی شناخته می‌شود. این اختلال در اثر جهش در ژن ایجاد می‌شود که به بدن می‌گوید هموگلوبین بسازد، پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز است که به اکسیژن در ریه‌ها متصل می‌شود و آن را به بافت‌های سراسر بدن منتقل می‌کند. سلولهای سلولی همچنین از عمر کمتری نسبت به گلبولهای قرمز طبیعی برخوردار هستند که منجر به کمبود کلی گلبولهای قرمز و درنتیجه کم‌خونی می‌شود.

میزان خونریزی هنگام عمل بینی

خونریزی در هنگام عمل بینی مقدار زیادی نیست که نگران کننده باشد و کم‌خونی مختصر مانع جراحی نمی‌شود اما اگر میزان کم‌خونی بیمار شدید باشد باید قبل از اینکه بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد ،کم‌خونی خود را درمان کند. در زمان شروع جراحی بینی یک ماده‌ی بیهوشی موضعی به بیمار تزریق می‌شود این ماده علاوه بر بی‌حس کردن قسمت موردنظر، رگ‌ها را نیز تنگ می‌کند بنابراین عمل بینی خونریزی زیادی در طول عمل ندارد که عملا باعث ایجاد خطر و شروع کم‎‌خونی شود مگر اینکه بیمار از قبل دارای کم‌خونی شدید باشد.

از راه‌های کنترل کردن خونریزی بینی بعد از عمل استفاده از اسپری بینی افرین است. که از راه‌حل‌های سریع و آسان برای این مشکل است. چون این اسپری کمک می‌کند رگ‌ها دوباره تنگ شوند و به حالت عادی خود برگردند و خونریزی متوقف شود. در خانوم‌ها چون به دلیل قاعدگی خون زیادی از دست می‌دهند. به همین دلیل اکثر خانوم‌ها به کم‌خونی مبتلا هستند پس باید اگر قصد انجام عمل بینی را دارند قبل از عمل با مصرف قرص‌های آهن و مکمل تا حدی کم‌خونی خود را کنترل کنند تا مشکل‌ساز نشود.

دکتر اصغر معمارزاده جراح بینی اصفهان را در اینستاگرام  دنبال کنید

عمل بینی در شخص مبتلا به کم‌خونی

برای بیمارانی که مبتلا به کم‌خونی هستند ،حال از هرنوع آن که ذکر کردیم انجام عمل بینی باید با تشخیص پزشک معالج و انجام آزمایش‌های قبل از عمل همراه باشد تا بتوان تصمیم گرفت امکان انجام عمل وجود دارد یا نه. اگر سطح هموگلوبین کمتر از ۱۰ باشد ، بیمار باید این مشکل را حتما برطرف کند و بعد از آن برای جراحی بینی می‌تواند آماده شود. همانطور که می‌دانید کم‌خونی سطوح متفاوتی دارد و سطح آن در هر بیمار مبتلا به کم‌خونی متفاوت است. پس لازم است قبل از عمل از جزئیات بیماری خود باخبر شوید تا تصمیمی اشتباه نگیرید.

اگر هموگلوبین بیشتر از ۱۰ باشد عمل جراحی بینی برای شما منعی ندارد. در صورتی‌که کم‌خونی از نوع موقت باشد و نیازمند مکمل باشد می‌توانیم آن را با مصرف مکمل‌های خوراکی دارای آهن، B12 و مکمل‌های دیگر که دکتر تجویز کرده است. کم‌خونی خود را درمان کنید و سطح هموگلوبین خون را به حد موردنیاز افزایش دهید. درصورتی که غلظت خون شما بین ۱۰ تا ۱۲ باشد کم خونی در عمل بینی هیچ‌گونه خطری برای شما را تهدید نمی‌کند و می‌توانید آن را انجام دهید و بهترین نتایج را بگیرید.

معاینات اولیه‌ی فرد متقاضی برای عمل بینی

قبل از انجام هرکاری برای عمل بینی طی مصاحبه‌های اولیه، فرد متقاضی عمل را از نظر روحی و روانی پزشک معالج بررسی می‌کند. و در صورتی‌که شخص از هرنظر سالم باشد شروع به اقدامات دیگر از جمله معاینه کامل فرد می‌کند. تا مشخص شود نوع جراحی انتخاب شده از سوی فرد قابل انجام است یا خیر. اگر نتیجه مثبت بود آزمایش‌های رایج جراحی زیبایی برای فرد تجویز می‌شود.

انواع آزمایش‌های پیش از عمل بینی

آزمایش‌هایی که برای عمل بینی انجام می‌شود شامل اندازه‌گیری میزان غلظت خون، قند و اوره و مهم‌تر از همه آن‌ها آزمایش کم خونی در عمل بینی برای بررسی وضعیت بدن قبل از عمل است. در صورتی که آزمایش‌ها طبیعی باشد و مشکلی وجود نداشته باشد. برای افراد زیر ۴۰ سال اقدامات خاص دیگری انجام نمی‌شود و فرد برای جراحی آماده می‌شود. اگر فرد بالای ۴۰ سال داشته باشد علاوه بر آزمایش‌های ذکر شده به یک مشاوره قلب و ریه و یک رادیوگرافی سینه نیاز دارد. در صورتی‌که متخصص قلب صلاح بداند می‌تواند فرد برای جراحی آماده شود و اگر جواب منفی باشد فرد از انجام عمل منع می‌شود.

 


مطالب پیشنهادی:

نکات مهم در دوره نقاهت پس از جراحی بینی

آیا جراحی های همزمان با جراحی بینی را می توان انجام داد؟

نکات مراقبتی هنگام خوابیدن بعد از جراحی بینی


آمار بازدید سایت

  • 374
  • 0
  • 67
  • 696
  • 2,296
  • 154,024
  • 789,380
  • 779
  • بهمن ۲۸, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

جراح بینی اصفهان، دکتر اصغر معمارزاده

سامانه معرفی، نوبت دهی اینترنتی و اتوماسیون تحت وب کلینیک24

نرم افزار مطب و کلینیک پزشکی

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی

نرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسی

نرم افزار رادیولوژی و سونوگرافی

نرم افزار آزمایشگاه و ژنتیک

طراحی سایت پزشکی

بانک اطلاعاتی مراکز پزشکی

نوبت دهی تلفن گویا

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین جراح لثه اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر حسین برجیان

لیزر دندان اصفهان دکتر حسین برجیان

ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

درمان واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

بهترین متخصص پوست و مو اصفهان دکتر جویا

فوق تخصص سرطان زنان اصفهان دکتر فهیمه ثابت

دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر نجمه اخلاقی

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با البرز گروپ

خرید ملک در قبرس شمالی با البرز گروپ

مهاجرت به قبرس شمالی با البرز گروپ

اقامت قبرس شمالی با البرز گروپ

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر سید حمید رضویان
متخصص عصب کشی اصفهان دکتر سید حمید رضویان

جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین ایمپلنت اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر الناز مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر ندا مکانیک