روش های عمل نوک بینی افتاده

روش های عمل نوک بینی افتاده | جراح بینی اصفهان

روش های عمل نوک بینی افتاده

بررسی روش های عمل نوک بینی افتاده

اگر نوک بینی شما به صورت مادرزادی دچار افتادگی است یا در اثر افزایش سن، تروما و… به این شکل درآمده، می‌توانید جهت تغییر نوک بینی، اقدام به جراحی رینوپلاستی نمایید. همچنین افرادی که افتادگی نوک بینی بعد از عمل را تجربه می کنند. می توانند از طریق جراحی بینی ثانویه یا جراحی ترمیمی، نواقص ایجاد شده در جراحی اولیه را اصلاح نمایند. در این مطلب از سایت دکتر اصغر معمارزاده جراح بینی اصفهان روش های عمل نوک بینی افتاده را مورد بررسی قرار دهیم.

قبل از هر چیز باید بدانید که جراحی نوک بینی فقط با هدف ترمیم و تغییر نوک بینی انجام می شود. به طور معمول عمل نوک بینی در داخل بینی به دو روش کاهشی و یا تقویتی انجام می شود.

جراحی بینی به روش کاهشی:

در این روش، پزشک با از بین بردن غضروف های اضافی سعی می‌کند تا افتادگی نوک بینی بعد عمل را از بین برود. این روش نسبتاً قدیمی است و پس از مدتی ممکن است، دوباره نوک بینی به سمت پایین قرار بگیرد. در جراحی هایی که پزشک فقط با از بین بردن غضروف سعی در تغییر شکل ساختار بینی دارد، افتادگی بینی بسیار مشاهده خواهد شد. اگر قرار است کوچک شدن بینی با حذف غضروف ها اتفاق بیفتد باید غضروف های باقی مانده در جای مناسب محکم شده و به درستی ثابت شوند.

جراحی بینی به روش تقویتی:

در روش دوم، پزشک با استفاده از غضروف ها و کار گذاشتن آنها در نوک بینی سعی می کند تا با از بین بردن فضای اضافی، مانع رشد بافت های چربی شود. این روش قابل اطمینان تر است و مانع از تغییر شکل مجدد بینی می شود. این یک تصور اشتباه است که در بینی های بزرگ برای کوچک کردن بینی باید غضروف ها برداشته شوند. در واقع اگر غضروف ها به شکل کاملاً صحیحی کنار هم قرار بگیرند، فضای خالی میان آنها از بین رفته و این در نهایت می تواند منجر به تغییر نوک بینی،کوچک شدن و استحکام غضروف ها بعد عمل شود. هرچه غضروف ها در نوک بینی از استحکام بیشتری برخوردار باشند، احتمال افتادگی نوک بینی کمتر خواهد بود.

ورم نوک بینی بعد عمل

ورم نوک بینی بعد عمل جای نگرانی ندارد و در واقع این یک عارضه طبیعی است که در چند روز ابتدایی پس از جراحی به بدترین شکل دیده خواهد شد. پس از آن به مرور زمان میزان ورم کاهش پیدا خواهد کرد. از بین رفتن ورم بینی ممکن است حتی تا ۲ سال به طول بیانجامد، روند بهبود ورم به ‌تدریج از قسمت بالای پل بینی شروع می شود و در انتها ورم نوک بینی از بین می رود.

ورم نوک بینی به دلیل ضربه های وارد شده حین جراحی یا احتساب مایعات اتفاق می‌افتد. نوع بینی نیز عامل موثر دیگری در میزان تورم است. بینی های گوشتی که از جنس و ضخامت پوست بیشتری برخوردار هستند، بیشتر در معرض ورم نوک بینی بعد عمل و کبودی قرار دارند، زیرا وسعت ناحیه تحت جراحی بیشتر است و پزشک مجبور است کار بیشتری را روی پوست و غضروف های نوک بینی انجام دهد.

ورم نوک بینی بعد عمل

ورم نوک بینی بعد عمل دغدغه بسیاری از افرادی است که می‌خواهند جراحی زیبایی بینی انجام دهند و نتایج بعد از جراحی را بلافاصله مشاهده کنند و تاثیر آن را بر زیبایی چهره خود ببینند. از همین رو مهمترین سوالی که این افراد می پرسند این است که ورم یا باد نوک بینی بعد عمل کی از بین می رود؟

برای مشاهده نتایج قبلی جراحی باید کمی صبور باشید. ورم بینی در سه روز اول پس از جراحی در بدترین حالت ممکن قرار دارد و پس از آن به تدریج و پس از گذشت یک هفته میزان ورم کاهش پیدا می کند. از بین رفتن ورم به طور کامل ممکن است چند ماه طول بکشد. در بینی های گوشتی که جراحی پیچیده تری دارند، از بین رفتن ورم نوک بینی بعد عمل ممکن است حتی تا دو سال هم به زمان نیاز داشته باشد.

افتادگی نوک بینی بعد از عمل | جراح بینی اصفهان

نکات مراقبتی برای کاهش ورم نوک بینی بعد از عمل

با وجود ورمی که بعد از عمل شاهد آن خواهید بود، انجام اقدامات و مراقبت های اساسی زیر می تواند به کاهش ورم و بهبودی هرچه سریعتر نوک بینی بعد عمل کمک کند:

از کمپرس سرد استفاده نمایید:

کمپرس سرد با انقباض رگ های خونی موجب محدود کردن جریان گردش خون و در نتیجه کاهش ورم و کبودی بعد عمل بینی می شود. کمپرس سرد را می توان با یک دستمال مرطوب خنک یا یک بسته یخ که درون نایلون پیچیده و سپس داخل دستمال گذاشته، انجام داد. بعد از جراحی مطابق دستور العمل پزشک می توانید هر ۱۵ دقیقه یکبار کمپرس سرد را جهت کاهش ورم بینی و اطراف آن انجام دهید.

از مصرف نمک خودداری کنید:

خوردن نمک موجب احتساب بیشتر مایعات در بدن و تورم محل جراحی شده می شود. علاوه بر اینکه میزان نمک را در غذاهای خود کاهش می دهید، از خوردن تنقلات مشروع مانند چیپس و پفک خودداری کنید.

بدن خود را هیدراته نگه دارید:

خوردن مایعات جهت کاهش کبودی و ورم توصیه می شود. این همچنین از ایجاد لخته خون جلوگیری می کند. مصرف زیاد مایعات و آب بعد از جراحی باعث می‌ شود تا جریان خون سرعت بهتری پیدا کند و خونرسانی به سلول ها بهتر انجام شود. خونرسانی بهتر به تغذیه سلول ها کمک می کند تا ترمیم و بهبودی زخم در زمان کوتاه تری انجام شود.

از داروهای ضد التهاب استفاده کنید:

داروهایی مانند ایپو بروفن علاوه بر تسکین درد پس از جراحی به کاهش ورم بینی نیز کمک خواهند کرد.

نکته مهم: در کنار همه این موارد تغییر سبک زندگی و استفاده از سبزیجات و مواد غذایی دارای فیبر نیز بسیار موثر است. اجتناب از مصرف دخانیات، سیگار و مشروبات الکلی می تواند حساسیت های بعد از جراحی را به شدت کاهش دهد و از التهاب و ورم نوک بینی پیشگیری نماید.

عمل بینی نوک گرد

یکی دیگر از مشکلاتی که بعد از عمل بینی، افراد ممکن است با آن مواجه شوند، گرد شدن نوک بینی است. به این معنا که نوک بینی نسبت به حالت طبیعی گرد تر به نظر می رسد و این ممکن است به دلیل وجود ضخامت پوست، فاصله و ضخامت زیاد غضروف ها باشد. مهمترین دلایلی که باعث می‌ شوند، نوک بینی پس از جراحی گرد شود، به شرح زیر است:

ضخامت پوست بینی:

هرچه ضخامت پوست بیشتر باشد، به ویژه در بینی های گوشتی، احتمال گرد شدن نوک بینی بعد از جراحی نیز بیشتر است.

غدد چربی زیر پوست:

یکی از دلایل گوشتی بودن بینی، وجود غدد چربی زیر پوست بینی است. اگر جراحی به درستی انجام نشود، تجمع این غدد چربی در نوک بینی باعث می شوند تا این قسمت از بینی گرد به نظر برسد.

دکتر اصغر معمارزاده جراح بینی اصفهان را در اینستاگرام  دنبال کنید

عدم درمان صحیح گردی بینی در جراحی اولیه:

اگر در جراحی اولیه غضروف ها به درستی در جای خود قرار داده نشده باشند، گردی نوک بینی پس از جراحی همچنان مشاهده خواهد شد.

غضروف های کناری بینی:

گرد شدن نوک بینی بعد عمل می‌تواند به دلیل وجود غضروف های کناری بینی باشد. این غضروف ها به دلیل پهنای زیادی که دارند منجر به بد شکل نشان دادن بینی می شوند.

پزشک پس از تشخیص علت گردی نوک بینی برای رفع مشکل، اقدام به جراحی بینی می کند. بنابراین جراحی به روش های مختلفی انجام می شود. گاهی لازم است از غضروف های محکم مانند غضروف های گوش یا دنده ها جهت استحکام غضروف های نوک بینی استفاده شود. اگر بینی استخوانی و دارای غضروف های محکم باشد، گاهی با جابجا کردن غضروف ها و قرار دادن آنها در موقعیت صحیح می توان گردی و برآمدگی نوک بینی بعد عمل را رفع نمود. در برخی موارد نیز از استخوان بینی جهت حمایت و پشتیبانی غضروف های نوک بینی استفاده می شود.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

کنترل عطسه و سرفه بعد از عمل بینی

علائم جابجایی غضروف بینی

جراحی بینی در دوران پریودی


آمار بازدید سایت

  • 2,139
  • 12
  • 34
  • 731
  • 2,180
  • 114,187
  • 791,947
  • 779
  • بهمن ۲۸, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

جراح بینی اصفهان، دکتر اصغر معمارزاده

سامانه معرفی، نوبت دهی اینترنتی و اتوماسیون تحت وب کلینیک24

نرم افزار مطب و کلینیک پزشکی

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی

نرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسی

نرم افزار رادیولوژی و سونوگرافی

نرم افزار آزمایشگاه و ژنتیک

طراحی سایت پزشکی

بانک اطلاعاتی مراکز پزشکی

نوبت دهی تلفن گویا

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین جراح لثه اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر حسین برجیان

لیزر دندان اصفهان دکتر حسین برجیان

ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

درمان واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

بهترین متخصص پوست و مو اصفهان دکتر جویا

فوق تخصص سرطان زنان اصفهان دکتر فهیمه ثابت

دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر نجمه اخلاقی

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با البرز گروپ

خرید ملک در قبرس شمالی با البرز گروپ

مهاجرت به قبرس شمالی با البرز گروپ

اقامت قبرس شمالی با البرز گروپ

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر سید حمید رضویان
متخصص عصب کشی اصفهان دکتر سید حمید رضویان

جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین ایمپلنت اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر الناز مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر ندا مکانیک