علل ، علائم و درمان پولیپ بینی

علل ، علائم و درمان پولیپ بینی

علل ، علائم و درمان پولیپ بینی

بررسی علل ، علائم و درمان پولیپ بینی

اگر بخواهیم ظاهر پولیپ را برای شما شرح دهیم، می توانید یک حبه انگور را در نظر بگیرید که درون آن توده های خاکستری و یا حتی بی رنگ وجود دارد. علت به وجود آمدن پولیپ اکثر مواد ناشی از خلط هایی است که در بینی تخلیه نشده و یا مخاط سینوس های بینی است. شما می توانید پس از مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی مطمئن شوید که آیا دارای این مشکل هستید یا خیر! پزشک ماهر می تواند پولیپ ها را حتی لمس کند، اما نگران نباشید این لمس هیچ دردی برای شما ایجاد نخواهد کرد که برای رفع آن ناچار به انجام عمل پولیپ بینی شوید.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید اگر پولیپ ها تا حد زیادی رشد پیدا کرده باشند، شاهد این هستیم که می توانید آن ها را از سوراخ بینی مشاهده کنید، اما بیایید دقیق تر علت پیدایش این پولیپ ها را با هم بررسی کنیم.

علل ایجاد پولیپ بینی

دلایلی که می تواند پولیپ های بینی را به وجود آورند، بسیار زیاد است که شاید مهم ترین آن ها همین باشد که بینی افراد تحریک می شود و همین تحریک در نهایت سبب به وجود آمدن پولیپ بینی می شود. البته مواد آلرژیک و حساسیت زا هم در این زمینه بی تاثیر نیستند که شاید مهم ترین آن ها عبارت باشند از:

 • گرد و غبار
 • گرد افشانی گل ها
 • و …

این مواد آلرژیک باعث تحریک مخاط بینی می شوند که اگر به وفور اتفاق بیوفتد، در نهایت سبب ایحاد پولیپ بینی می شود. همچنین اگر بخواهیم علت ها و دلایل دیگر در این زمینه را بررسی کنیم که می تواند منجر به این مشکل شود را بررسی کنیم، عفونت و تنگی نفس مزمن هم می تواند شایع باشد.

متاسفانه شاهد این هستیم که در برخی از افراد غشای بینی به اندازه کافی رشد نکرده است که همین موضوع باعث ایجاد سردردهای مزمن و شدید، گرفتگی سینوس و پولیب بینی است. در این زمینه معمولا ژنتیک فرد نقش مهمی دارد و خیلی فرد در این زمینه نمی تواند دخالتی داشته باشد.

علائم پولیب بینی

اگر می خواهید بدانید که دچار بیماری پولیپ بینی هستید یا خیر، باید چک کنید که آیا علائم آن را دارید یا خیر؟ شاید مهم ترین و شایع ترین علائمی که در این زمینه شما با آن دست و پنجه نرم می کنید، موارد زیر هستند:

 • ایجاد درد سینوس و صورت
 • سر درد در ناحیه پیشانی
 • آبریزش بینی
 • ایجاد درد در فک بالا
 • خر و پف کردن در خواب
 • گرفتگی بینی پس از عمل
 • کم شدن حس بویایی و کم شدن حساسیت به مزه

نحوه تشخیص پولیپ بینی

در زمینه پولیپ بینی متخصص گوش، حلق و بینی ابتدا بوسیله چراغ قوه یک معاینه ساده انجام می دهد تا مطمئن شود که آیا فرد چنین مشکلی دارد یا خیر! سپس به بررسی این موضوع می پردازد که فرد از چه طریقی باید درمان شود. البته در مواردی خاص فرد بیمار مجبور است که از طریق شیوه هایی مانند جراحی آندوسکوپی سینوس درمان شود.

البته تشخیص های اولیه همیشه درست نیستند، به همین علت پزشکان ماهر و با تجربه به آن ها بسنده نمی کنند و به دنبال روش های دیگری هم هستند که بتوانند با استفاده از آن ها اطمینان پیدا کنند که آیا بیمار این مشکل را دارد یا خیر؟ ابزارهایی در همین جهت هستند که می توان با استفاده از آن ها تشخیص داد که آیا فرد دارای پولیب بینی بوده است یا نه!

نحوه عمل پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی که بحث اصلی ما است، بعد از تشخیص نهایی پزشک انجام میشود و در آن معمولا نیازی به ایجاد برش بر روی پوست بینی نیست، البته مواردی هم استثنائا در این زمینه گزارش شده اند. جراح بینی برای شروع عمل لازم است که با وارد کردن دستگاه آندوسکوپی کار را شروع کند!

با این کار جراح به راحتی مسیر کار خود را متوجه می شود و می داند که باید در این زمینه چه کاری انجام دهد. جراح باید در نهایت با شستشوی صحیح و اصولی سینوس ها از بروز مشکل دوباره جلوگیری کند و مواد اضافی که در بینی وجود دارد را خارج کند. این کار باعث می شود که بیمار به زندگی عادی خود برگردد و تمامی مشکلاتش در این زمینه برطرف شود.

عمل پولیپ بینی چقدر طول میکشد ؟

بسته به شرایطی که بیمار دارد و همچنین تعداد و اندازه پولیپ های بینی مدت زمان عمل از ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت می تواند طول بکشد. جراحی پولیپ بینی معمولا با عمل زیبایی بینی و یا جراحی انحراف بینی همراه می شود که از ۲ تا ۴ ساعت ممکن است زمان بر باشد.

دکتر اصغر معمارزاده جراح بینی اصفهان را در اینستاگرام  دنبال کنید

میزان درد عمل پولیپ بینی

این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و ممکن است بیمار تا ۲ روز بعد از بیهوشی کمی درد و ناراحتی داشته باشد که با مصرف داروهای مسکن طبق توصیه پزشک مشکل برطرف خواهد شد. می توان گفت میزان درد عمل پولیپ بینی به نسبت عمل زیبایی بینی به یک اندازه می باشد.

عمل پولیپ بینی با لیزر امکان

در حال حاضر رایج ترین روش برای درمان پولیپ بینی آندوسکوپی می باشد. استفاده از روش هایی مانند عمل بینی با لیزر هنوز در مرحله تحقیق و بررسی می باشد و فعلا نمیتوان از لیزر برای درمان پولیپ بینی استفاده کرد. در روش جراحی پولیپ بینی با لیزر پولیپ ها سوزانده می شوند و بیشتر برای درمان انواع تومورها و پولیپ های حنجره مورد استفاده قرار می گیرد.

انجام عمل پولیپ بینی و عمل زیبایی بینی بطور همزمان

در برخی موارد ممکن است بیمار حتی با جراحی پولیپ بینی و رفع مشکلات تنفسی خود باز هم از وضعیت موجود ناراضی باشد. و ظاهر بینی خود را دوست نداشته باشد و طی درخواست از جراح می خواهد که عمل زیبایی بینی هم همزمان انجام شود. پزشک پس از بررسی شرایط بینی و وضعیت پولیپ ها با اولویت حفظ سلامتی بیمار در صورت صلاحدید با درخواست بیمار موافقت می کند.

یکی از علت هایی که بیماران چنین درخواستی دارند آن است. که پولیپ ها می توانند باعث بزرگ شدن و پهن تر شدن بینی شده و در ظاهر بینی تاثیرگذار شوند. بهمین دلیل بیماران ترجیح می دهند عمل پولیپ بینی همراه با زیبایی همراه شود. تا ضمن درمان مشکل پولیپ، فرم بینی خود را هم اصلاح نمایند.


مطالب پیشنهادی:

انواع عمل بینی شکسته

مراقبت های بعد از عمل شکستگی بینی

علل انواع ورم بینی بعد از جراحی زیبایی


آمار بازدید سایت

 • 2,140
 • 13
 • 34
 • 732
 • 2,181
 • 114,188
 • 791,948
 • 779
 • بهمن ۲۸, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

جراح بینی اصفهان، دکتر اصغر معمارزاده

سامانه معرفی، نوبت دهی اینترنتی و اتوماسیون تحت وب کلینیک24

نرم افزار مطب و کلینیک پزشکی

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی

نرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسی

نرم افزار رادیولوژی و سونوگرافی

نرم افزار آزمایشگاه و ژنتیک

طراحی سایت پزشکی

بانک اطلاعاتی مراکز پزشکی

نوبت دهی تلفن گویا

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین جراح لثه اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر حسین برجیان

لیزر دندان اصفهان دکتر حسین برجیان

ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

درمان واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

بهترین متخصص پوست و مو اصفهان دکتر جویا

فوق تخصص سرطان زنان اصفهان دکتر فهیمه ثابت

دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر نجمه اخلاقی

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با البرز گروپ

خرید ملک در قبرس شمالی با البرز گروپ

مهاجرت به قبرس شمالی با البرز گروپ

اقامت قبرس شمالی با البرز گروپ

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر سید حمید رضویان
متخصص عصب کشی اصفهان دکتر سید حمید رضویان

جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین ایمپلنت اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر الناز مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر ندا مکانیک