عوارض شایع بعد از رینوپلاستی

عوارض شایع بعد از رینوپلاستی

عوارض شایع بعد از رینوپلاستی

عوارض شایع بعد از رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یا همان جراحی بینی از شایع‌ترین جراحی‌های زیبایی به شمار می‌رود که باید قبل از آن اطلاعات خود را بالا برده و سپس تصمیم به عمل بینی بگیرید. عمل زیبایی بینی از شایع‌ترین و مهم‌ترین نوع از جراحی‌ها است که بسیاری از افراد کور کورانه و بدون اطلاع از عوارض احتمالی این جراحی و ساده ‌انگاری آن به سمت عمل بینی روی می‌آورند و بینی خود را به تیغ جراحان می‌سپارند. جراحی بینی نیز همانند سایر جراحی‌ها طبعاتی به همراه دارد و لازم است که حتما قبل از عمل زیبایی بینی از اثرهای جانبی و عوارض آن اطلاع داشته باشید.

بسیاری از این عوارض عمومی می‌باشد و برای همه کسانی که بینی خود را عمل کردند ممکن است پیش بیاید، اما بعضی دیگر فقط در شرایط خاص ممکن است خود را نشان دهد. همچنین بسیاری از مشکلات و نارضایتی‌ها پس از عمل بینی مربوط به شکل ظاهری و نارضایتی بیمار از تغییرات بینی خود می‌باشد.

عوارض رینوپلاستی

همان‌طور که در بالا گفته شد جراحی بینی نیز مانند سایر جراحی‌ها می‌تواند عوارض و طبعاتی را به همراه داشته باشد. که این عوارض از شخصی به شخص دیگر و از یک عمل به عمل دیگر کاملا متفاوت می‌باشد. جراحی بینی اگر توسط مجرب‌ترین و ماهر ترین جراح نیز انجام شود، احتمال بروز عوارض ناشی از عمل بینی وجود دارد و این احتمال تقریبا بین ۵ تا ۱۰ درصد است. در ادامه به هفت مورد از عوارض اختصاصی بعد از جراحی بینی اشاره خواهیم کرد که جدی گرفتن هر کدام از عوارض زیر می‌تواند علاوه بر کاهش زمان درمان موجب افزایش سلامتی فرد نیز شود.

کاهش حس بویایی (عوارض رینوپلاستی)

حس بویایی از حس‌های پنج‌گانه و لازمه زندگی روزمره است. که بدون شک کاهش حس بویایی از مهم‌ترین عوارض رینوپلاستی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد پس از عمل بینی نسبت به این مورد ابراز ناراحتی می‌کنند ولی لازم است بدانند که عمل جراحی بینی بیرون از محدوده‌ی اعصاب و حس بویایی انجام می‌شود و کاهش حس بویایی یک عارضه دائمی نیست و هیچ صدمه‌ای به اعصاب بویایی وارد نمی‌کند. معمولا تورم بعد از عمل بینی منجر به کاهش حس بویایی می‌شود چون این تورم از رسیدن مولکول‌ها به پایانه‌های اعصاب جلوگیری می‌کنند که این عارضه تا برطرف شدن تورم ناشی از عمل ادامه خواهد داشت.

تنفس سوت مانند

زمانی که در جراحی بینی، پره‌های بینی خیلی کوچک شده باشد. تنفس سوت مانند مشاهده می‌شود که این عارضه در بینی با سوراخ‌های بزرگ تا به حال دیده نشده است. و عموما کسانی از این مورد ابراز ناراحتی کرده‌اند که سوراخ‌های بینی خیلی کوچکی داشته‌اند و از آبریزش بینی آن‌ کلافه شده‌اند. اگر سوراخ‌های بینی بر اثر عمل جراحی نسبت به قبل متناسب نباشد. معمولا در صورت لزوم برای برطرف شدن عارضه بینی عمل جراحی دوباره انجام می‌شود. و در آن از تیغه غضروف بینی برداشته می‌شود و به سوراخ‌های بیش از حد تنگ بینی پیوند زده می‌شود.

 

تاثیر کم خونی در عمل بینی

خون‌ ریزی

از شایع‌ترین عارضه عمل بینی خون‌ریزی است و لازم است بیمارانی که دچار اختلال انعقاد خون هستند. از یک هفته تا ده روز قبل از عمل جراحی بینی مصرف آسپرین را قطع کنند تا خون‌ریزی‌ غیر معمول در جراحی رخ ندهد. همچنین افرادی که مشکل فشار خون دارند امکان خون‌ریزی چند برابر می‌شود و گاهی اوقات نیز در اثر ضربه ناگهانی به بینی و مراعات نکردن ایمنی در زمان شست و شو شاهد رخداد خون‌ریزی خواهید بود. اکثر اوقات این خونریزی‌ها زیرپوستی هستند که ممکن است تا زیر چشم هم نفوذ پیدا کنند.

نامتقارن بودن سوراخ بینی (عوارض رینوپلاستی)

نامتقارن بودن سوراخ بینی نیز از دیگر عارضه‌های عمل جراحی بینی می‌باشد. که تعدادی از بیماران از نامتقارن بودن سوراخ بینی بعد از عمل احساس نارضایتی دارند و از پزشک خود گله‌مند می‌شوند. با وجود این‌که جراحان پیش از عمل جراحی بینی نسبت به اندازه‌گیری‌ها بسیار دقیق هستند. اما باز هم افرادی شکایت دارند که البته ممکن است این نامتقارنی در اثر تورم ناشی از عمل بینی باشد. که با از بین رفتن تورم، نامتقارنی سوراخ‌های بینی نیز از بین می‌رود.

دکتر اصغر معمارزاده جراح بینی اصفهان را در اینستاگرام  دنبال کنید

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی پس از عمل بینی موجب تورم مخاط بینی می‌شود. که در ۱۰ درصد افراد این گرفتگی رخ می‎‌دهد. فضا یا راه‌روی بینی توسط دست‌کاری عروق موجب تورم می‌شود که بینی را کوچک یا تنگ می‌کند و به تبع آن عبور و مرور هوا سخت می‌شود. و تا مدتی بیمار از طریق دهان نفس می‌کشد که دچار خشکی مخاط دهان می‌شود. اما نیازی به نگران شدن نیست. زیرا با برطرف شدن تورم ناشی از عمل مشکلات تنفس دهانی نیز برطرف خواهد شد.

چسبندگی

اگر استفاده از آنتی‌بیوتیک بعد از عمل بینی موجب درمان عفونت نشود. ممکن است این عفونت باعث چسبندگی شود. این عفونت‌ها به دلیل لخته‌های خون باقی‌مانده در بینی می‌باشد. که برای جلوگیری از عفونت باید حفره‌های بینی شسته شود تا از تجمع میکروب‌ها و ترشحات جلوگیری شود.

تورم یکی از عوارض رینوپلاستی

تورم صورت از دیگر عوارض عمل جراحی بینی می‌باشد. که متاسفانه برای مدت زمان طولانی همراه شما خواهد بود. در روزهای اول مقدار تورم صورت خیلی زیاد می‌باشد. اما نیازی به نگرانی نیست زیرا این تورم پس از چند روز استراحت کاهش می‌یابد. اما کاملا از بین نمی‌رود و یک تورم بینی و اطراف چشم تا چند هفته روی صورت دیده می‌شود. که می‌تواند موجب آزار شما شود. در این صورت باید نکات ایمنی توصیه شده توسط پزشکتان را کامل رعایت کنید تا به روند درمان بهبود ببخشید و زیبایی خود را به دست آورید.


مطالب پیشنهادی:

نکات مراقبتی هنگام خوابیدن بعد از جراحی بینی

بررسی عمل جراحی شاخک های بینی

نحوه انجام پانسمان بعد از عمل بینی


Log out of this account

Leave a Reply

صفحه اینستاگرام دکتر اصغر معمارزاده

آمار بازدید سایت

  • 1
  • 81
  • 974
  • 10,543
  • 43,293
  • 232,577
  • 520,171
  • 653
  • بهمن ۵, ۱۴۰۱

لینک های پرکاربرد

جراح بینی اصفهان، دکتر اصغر معمارزاده

سامانه معرفی، نوبت دهی اینترنتی و اتوماسیون تحت وب کلینیک24

نرم افزار مطب و کلینیک پزشکی

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی

نرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسی

نرم افزار رادیولوژی و سونوگرافی

نرم افزار آزمایشگاه و ژنتیک

طراحی سایت پزشکی

بانک اطلاعاتی مراکز پزشکی

نوبت دهی تلفن گویا

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین جراح لثه اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

درمان واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون