عوامل مرتبط به کبودی و ورم بینی

عوامل مرتبط به کبودی و ورم بینی

عوامل مرتبط به کبودی و ورم بینی

بررسی عوامل مرتبط به کبودی و ورم بینی

از جمله دلایل عمده بروز ورم های بینی می توان به واکنش بدن فرد اشاره کرد. که در مقابله با جراحی چه واکنشی از خود نشان میدهد. البته دلایل دیگر بسیاری هم در این قضیه وجود دارد مانند نوع رفتار جراح با استخوان بینی یا پوست اطراف آن و اینکه چگونه این پوست بینی و اسکلت آن جدا می شود. به طور عمده کبودی های بسیاری در خصوص عمل جراحی بینی شایع است و بعد از گذر زمان تمامی این ورم ها التیام و فروکش خواهند شد.

البته در مواردی هم مشاهده شده که جراح با بینی فرد بسیار عملیات سنگین را انجام داده. اما بعد از پایان جراحی هیچگونه ورم یا التهابی در منطقه بینی وجود نداشته است. در مجموع در مواردی مشاهده شده است. که با کوچکترین سوهانی بر بینی شخص موجب کبودی زیادی میشود. و التهابی بسیار زیادی را در منطقه بینی ایجاد می کند.

بینی بعد از جراحی تا چه مدت ورم دارد ؟

التهاب و کبودی های بعد از عمل جراحی بینی به طور معمول بعد از جراحی بینی شروع می گردد. و دو روز اول بعد از جراحی به بیشترین التهاب خود می‌رسد و این نمودار شروع به نزول خواهد کرد. این کبودی ها بسیار قابل مشاهده هستند به صورتی که در زیر چشم روی گونه ها و تا حدودی اطراف صورت افزایش پیدا می کند. همچنین بعداز گذشت دو تا سه هفته از عمل بینی، گرفتگی بینی پس از عمل هنوز ادامه دارد.

بعد از عمل جراحی در روزهای استراحت دوم تا سوم غالباً حجم التهاب و ورم بینی بعد از جراحی کاهش پیدا میکند و تا روز هفتم یا هشتم این حجم التهاب بسیار کاهش پیدا کرده و رفته رفته کبودی های دور چشم از بین می روند و بیمار به حالت عادی و نرمال خود باز خواهد گشت.

بعد از جراحی بینی با رعایت نکات مختلف می‌توانند از افزایش ورم جلوگیری کرده و باعث از بین رفتن هرچه زودتر آن شوند. از جمله مواردی که باید در خصوص کاهش ورم بینی انجام داد بالا نگه داشتن سر نسبت به بدن می باشد. حتی در موقع خواب باید اینچنین باشد؛ که چند بالشت در زیر سر قرار گیرد تا سر را از بدن بالا تر نگه دارد.

از دیگر مواردی که در کاهش این التهاب ها کمک بسیاری می‌کند کمپرس آب سرد می باشد. که با توجه به نظر متخصصان در ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی بینی استفاده از کمپرس آب سرد برای بینی بهتر می باشد. موارد ذکر شده در بالا باعث کاهش ورم بینی و بهتر شدن التهاب های اطراف چشم و گونه ها و نواحی دیگر صورت میشود.

چگونه کمپرس آب سرد درست کنیم ؟

کمپرس سرد در بازار هم موجود می باشد مانند ژل هایی که به صورت عینک می باشد. و و آنها را در فریزر گذاشته و تا یخ زده شوند و بر روی چشم قرار می دهند التهاب اطراف چشم و بینی از بین برود. و معمول ترین و متداول ترین حالت هم استفاده از یخ خرد شده درون پلاستیک و قرار دادن آن بر روی محل هایی که التهاب بسیار بالایی دارد تجویز می شود.

با توجه به اینکه ورم بعد از جراحی یکی از مواردی است. که شاید باعث آزار اذیت بیمار شود باید از فعالیت ها و کارهایی که فشار و به زور نیاز دارد انجام ندهند و خودداری کنند. اینگونه بیماران تا ۷ الی ۸ روز هرگز نباید از این فعالیت‌ها انجام دهند زیرا انجام دادن این فعالیت ها در بعد از این عمل ها بسیار مضر میباشد.

دکتر اصغر معمارزاده جراح بینی اصفهان را در اینستاگرام  دنبال کنید

رفع ورم بینی بعد از جراحی

بسته به شرایط بیمار و بدن وی این موضوع متغیر است. در بعضی از حالات اگر بینی بیمار استخوانی شکل باشد امکان بهبود یافتن آن سریعتر است. اما اگر بینی ها بیمار گوشتی باشد یا به اصطلاح آن ضخیم تر باشد از نظر پوستی ورم، این‌گونه از بیماران دیرتر بهبود خواهد یافت.

گاهاً بیماران برای مراسم خاص به دنبال جراحی زیبای بینی می باشند. و به دنبال یافتن زمان کوتاه برای عمل بینی می باشند. باید اشاره کرد که به طور معمول مدت زمان ورم بینی به حدود دو ماه برای بینی های اصطلاحاً غیر گوشتی یا استخوانی و برای بینی های گوشتی به حدود ۴ الی ۶ ماه می باشد. اما این نکته حائز اهمیت است. هر عملی و جراحی بر روی بدن انسان انجام می شود اولین واکنش بدن نسبت به پارگی یا جراحی التهاب و ورم آن قسمت می باشد. در مواردی از جراحی بیمارانی که مشکلات تنفسی آنها در طول عمل برطرف می‌شود و قسمت های داخلی و بیرونی بینی ترمیم می گردد بیشتر دچار ورم بینی خواهند شد.

نکاتی که ورم بینی بعد از جراحی را کاهش می دهد

 • بعد از عمل جراحی بینی حدالمقدور سر را در هر حالتی که قرار می گیرید از راستای بدن بالاتر نگه دارید.
 • در حالت خوابیده حتماً چند بالش بر زیر سر قرار دهید تا سر را در ارتفاع بالاتر نگه دارد.
 • تا ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی، ورم بینی بعد از جراحی به حداکثر خود میرسد لذا استفاده و اعمال کمپرس سرد برای چنین موقعیتی بسیار خوب است.
 • و بعد از جراحی تا دوران مشاهده بهبودی ها ظاهری هرگز اجسام سنگین و سخت را بلند نکنید.

مطالب پیشنهادی:

نکات مهم در دوره نقاهت پس از جراحی بینی

آیا جراحی های همزمان با جراحی بینی را می توان انجام داد؟

نکات مراقبتی بعد از جراحی پولیپ بینی


آمار بازدید سایت

 • 2,139
 • 12
 • 34
 • 731
 • 2,180
 • 114,187
 • 791,947
 • 779
 • بهمن ۲۸, ۱۴۰۲

لینک های پرکاربرد

جراح بینی اصفهان، دکتر اصغر معمارزاده

سامانه معرفی، نوبت دهی اینترنتی و اتوماسیون تحت وب کلینیک24

نرم افزار مطب و کلینیک پزشکی

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی

نرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسی

نرم افزار رادیولوژی و سونوگرافی

نرم افزار آزمایشگاه و ژنتیک

طراحی سایت پزشکی

بانک اطلاعاتی مراکز پزشکی

نوبت دهی تلفن گویا

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین جراح لثه اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر حسین برجیان

لیزر دندان اصفهان دکتر حسین برجیان

ایمپلنت دندان سوئیسی در اصفهان دکتر حسین برجیان

بهترین متخصص واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

درمان واریس اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

بهترین متخصص پوست و مو اصفهان دکتر جویا

فوق تخصص سرطان زنان اصفهان دکتر فهیمه ثابت

دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر نجمه اخلاقی

سرمایه گذاری در قبرس شمالی با البرز گروپ

خرید ملک در قبرس شمالی با البرز گروپ

مهاجرت به قبرس شمالی با البرز گروپ

اقامت قبرس شمالی با البرز گروپ

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر سید حمید رضویان
متخصص عصب کشی اصفهان دکتر سید حمید رضویان

جراح پستان اصفهان دکتر رسول فاتحی فرد

بهترین دندانپزشک اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین ایمپلنت اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر ندا مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر الناز مکانیک

بهترین دندانپزشک زیبایی اصفهان دکتر ندا مکانیک